Android SystemHaber

Android Telefonları Etkileyen Zararlı PNG Dosyaları Ortaya Çıktı

Özel oluşturulmuş PNG görseller, telefonlarda zararlı kodların çalıştırılmasına olanak sağlıyor.

 

Akıllı telefonların işlevleri günden güne artarken, bu işlevlerin oluşturduğu güvenlik risklerinin potansiyel zararları da büyüyor. Giderek karmaşıklaşan işletim sistemlerinde neredeyse her gün yeni bir açık ortaya çıkıyor.

 

Yeni keşfedilen bir açık ise oldukça ilginç. Özel bir şekilde oluşturulmuş PNG formatındaki resimler Android telefonlarda açıldığında, içlerinde gömülü kodların çalışmasına olanak sağlıyor. Bu kodlar, saldırganların verilere ulaşmasına ve hatta telefonu ele geçirmesine olanak sağlayabiliyor.

 

Bu yeni açığın oluşturduğu güvenlik riski oldukça yüksek. Google, açıkla ilgili bunun dışında herhangi bir detay paylaşmadı. Yalnızca açıktan faydalanılan henüz herhangi bir olayla karşılaşmadıkları bildirildi. Ardından da bu açık yeni bir güncellemeyle kapatıldı.

Tabii bu noktada güncellemenin yayınlandığı platformun “Android” olduğunu hatırlatmak gerek. Pixel ve Nexus Phone gibi saf Android kullanan, güncellemeleri de anında alan telefonlarda artık böyle bir risk bulunmuyor. Fakat piyasada bu güncellemeyi çok geç alacak, hatta hiç almayacak çok sayıda Android akıllı telefon bulunuyor.

 

Açığın, Android 7.0 Nougat ile Android 9.0 Pie arasındaki işletim sistemlerini kullanan telefonları etkileyebildiği söyleniyor. Bu yüzden de telefonunuza güncelleme gelir gelmez indirip kurmanız tavsiye ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu