Haber

Bilgisayarınız Kripto Para Basıyor Olabilir!

Siber saldırılar filmlerde gösterildiği gibi bilgisayar ekranında bir anda akmaya başlayan dijital bir yağmur değildir. Bağlandığınız internet ağı, e-postanız, virüslü bir web site ya da link üzerinden çoktan bir siber saldırının mağduru olmuş olabilirsiniz!

Siber saldırılardan korunmak için öncelikle internet ağınızı güvende tutmaya çalışabilirsiniz. Wi-Fi ağları her zaman siber saldırılara uğrayabilir. Ortadaki adam (MiTM) saldırısına maruz
kaldığınız takdirde bir siber saldırgan bütün internet trafiğinizi okuyabilir, iletişiminizde değişiklikler yapabilir ve sizi maddi/manevi zarara uğratabilir. İnternet ağınızı güvende tutmak için VPN kullanabilirsiniz. VPN internete başka bir sunucu üzerinden bağlanmanızı sağlarken veri paketlerinizi çeşitli şifreleme algoritmaları ile şifreler. Bu şekilde internet bağlantınız gizli olmakla kalmaz aynı zamanda şifrelenerek güvende tutulur.

VPN kullanmadan internete bağlandığınızda internet aktivitelerinizi internet servis sağlayıcınız, bağlandığınız ağdaki diğer kişiler ve siber saldırganlar görebilir. VPN kullandığınızda internet servis sağlayıcınız sadece VPN ile internete bağlandığınızı görür. Veri paketleriniz tünel protokolleri ile kapsüllenerek yeni bir IP adresi ile küresel internete doğru yola çıkarken aynı zamanda şifrelendiği için ağ bağlantınızı güvence altına almış olursunuz. VPN programları IP adresinizi değiştirdiği için sanal konumunuzu küresel internetten gizlemiş
olursunuz. Ziyaret ettiğiniz web siteler gerçek IP adresinizi değil VPN sunucusunun sağladığı IP adresini görürler. Seyahat ederken bağlanmak zorunda kaldığınız Wi-Fi ağlarına VPN ile
bağlanarak ağ üzerinde saldırmayı bekleyen siber saldırganlardan bağlantınızı korumuş olursunuz.

Akıllı telefonunuz ya da bilgisayarınız çok ısınıyor ve şarjı çabuk bitiyor olabilir. Bilgisayarınızın işlemcisi herhangi bir işlem gücü gerektirmeyen aktivitelerinizde bile çok çalışıyor olabilir. Cryptojacking yani kripto para madenciliği cihazınızda haberiniz olmadan gerçekleştiriliyor olabilir. Siber saldırganların bunu gerçekleştirebilmesi için cihazınıza bir kod yerleştirmeleri gerekmektedir. Bunu phishing (oltalama) e-postaları ile ya da herhangi bir web siteye yerleştirdikleri bir link üzerinden gerçekleştirebilirler. Siber saldırganlar bu saldırıyı siz sadece bir web siteyi ziyaret ederken bile tarayıcınızda o web site açık kaldığı sürece gerçekleştirebilirler. Gizli kripto para madenciliğinin kurbanı olmamak için cihazınızın işlemci gücünü, ısınıp ısınmadığını gözlemleyebilir ve cihazınızın enerji tüketim seviyesini takip etmeniz gerekmektedir. Cihazınızın ve cihazınızda bulunan bütün yazılımların ve uygulamaların güncel olduğundan emin olmalısınız. Kripto para madenciliği gerçekleştiren web sitelerin IP adreslerini engelleyebilirsiniz. Tarayıcınızda aynı reklam engelleyiciler gibi kripto para madenciliğini engelleyen eklentiler kullanabilirsiniz.

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, gizli kripto para madenciliğinin 2019 yılında beliren yeni siber tehditler arasında olduğunu ve kurbanı olmamak için iyi bir antivirüs programına yatırım yapılmasını gerektiğini belirtiyor. Cihazlarınızı kötü amaçlı yazılımlardan korumak için kullandığınız VPN, antivirüs gibi programların güvenilir olduğundan emin olun. E-postanızda kimliği belli olmayan kişi veya kurumlardan gelen ve link ve/veya dosya içeren e-posta içeriklerini dikkate almayınız. Oltalama e-postaları bir bankayı, iş başvurusu yaptığınız bir şirketi, teknoloji şirketlerini taklit edebilir. Bu e-postalarda genellikle kurbanın paniklemesi ya da heyecanlanması hedeflenir. ‘’Hesabınızda şüpheli aktivite var’’, ‘’kredi kartınızdan alışveriş yapıldı’’, ‘’miras kaldı’’, ‘’ürün kazandınız’’ gibi içeriklere sahip olan e-postaların öncelikle gönderici adresini kontrol ediniz.
Bilinmeyen kişi ve/veya kurumlardan gelen ya da şüpheli gözüken e-postalardaki linkleri tıklamayınız. Bu linklere tıklamadan önce farenizi o linkin üzerinde gezdirerek linkin hangi web siteye açıldığını kontrol ediniz. Bu e-postalardaki dosya eklerini kesinlikle cihazınıza indirmeyiniz. Bu linkler yine siber saldırganlar tarafından hazırlanan sahte web sitelere açılıyor ve dosya ekleri virüs, gizli kripto para madenciliği gibi kötü amaçlı yazılımlar içeriyor olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu