HaberYazılım

Edge tarayıcıyı zorlayan Microsoft’a ünlü şirketten ağır tepki!

Vivaldi CEO’su Jon von Tetzchner, insanlara Edge tarayıcıyı zorla kullandırtmaya çalışan Microsoft’a veryansın etti.

Microsoft, tarayıcı rekabetinde hem geliştiricilerin hem de kullanıcıların tepkisine yol açan hamleler yapıyor. Kısa süre önce Microsoft Edge ile Google Chrome indirmeye çalışan kullanıcılara, “Chrome 2008’den kalma. Edge, Microsoft’un ek güvenliğiyle Chrome ile aynı teknoloji üzerinde çalışır” şeklinde manipüle edici istemler gönderildiği ortaya çıktı.

Teknoloji devi kullanıcıları Chrome’dan caydırmaya çalışmakla yetinmedi. Aynı zamanda Windows 11 işletim sisteminde varsayılan tarayıcıyı değiştirme sürecini zorlaştırarak, adeta Edge’i zorunlu tuttu. Microsoft’un bu tarz hamlelerine Chromium tabanlı Vivaldi tarayıcının kurucu ortağı ve CEO’su Jon von Tetzchner veryansın etti.

Vivaldi CEO’su, Microsoft’u rekabet karşıtı olarak nitelendirdi

Jon von Tetzchner, “Microsoft, rekabette üstünlük sağlamak için eski numaralarına geri döndü” başlıklı blog yazısında şirketin tutumlarını eleştirdi. “2021’de Microsoft’un açıkça rekabet karşıtı uygulamalara giriştiğini görmek sinir bozucu” diyen Tetzchner, satın aldığı Windows dizüstü bilgisayarına Vivaldi’yi kurmaya çalışırken yaşadığı deneyimden örnekler verdi.

Vivaldi tarayıcıyı indirmek üzere Microsoft Edge’i açıp Bing arama motorunda “vivaldi” kelimesini arattığını belirten Jon von Tetzchner, karşısına çıkan ekran görüntüsünü paylaştı. “Yeni bir tarayıcı indirmenize gerek yok. Microsoft, Edge’i önerir” yazılı bir uyarı mesajı çıktığını ifade eden Tetzchner, Microsoft’un Edge dışındaki diğer tarayıcıların kullanılmasını istemediğini sözlerine ekledi.

Jon von Tetzchner, Vivaldi’yi indirdikten sonra bilgisayarına varsayılan tarayıcı yapmaya çalıştığını söyledi. Ancak bu işlemin Microsoft tarafından kasıtlı olarak zorlaştırıldığını ileri sürdü. Varsayılan tarayıcıyı Vivaldi olarak değiştirdiğinde bile Edge’i açtığında karşısına hala Microsoft’un “Edge önerisi” çıktığını kaydeden Vivaldi CEO’su, yaşadığı deneyime ilişkin şunu söyledi:

 

Microsoft’un hamleleri umutsuz görünüyor. Diğer tarayıcıları kullanmanızı istemedikleri açık. Hatta Microsoft Rewards programı aracılığıyla tarayıcıyı kullanmanız için size ödeme yapmayı teklif ediyorlar. Bu, üstün bir tarayıcı geliştiren kendine güvenen bir şirketin davranışı değildir. Bu, güçlü konumunu açıkça kötüye kullanan bir şirketin, insanları daha düşük kaliteli ürününü kullanmaya zorlama davranışıdır.

 

Son olarak Jon von Tetzchner, blog yazısında kullanıcılara bir çağrıda bulunarak “Bu zorluklarla karşılaşan bir Windows kullanıcısıysanız, haberi sosyal medyada yayın. Microsoft’a, kullanıcıların istedikleri tarayıcıyı seçmelerine izin vermekten neden bu kadar korktuğunu sorun.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu