Haber

İnternette Daha İyi Arama Nasıl Yapılır?

İnternette arama yapmak için bir çok kişinin birinci tercihi Google arama motorudur. Pek çok kişi tam hatırlayamadığı bir kelime gurubunu ararken ne yapacağını bilemez. Yada tam aramak istediği şey için nokta atışı yapamaz. Bir terim aradığınızda yada aynı anda iki üç kelime içeren bir arama yaptığınızda alakasız sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Aşağıda size tavsiye edeceğimiz arama yöntemleri ile daha alakalı sonuçlar elde edebilirsiniz.

GÖRSEL İÇERİĞİNİ FİLTRELEMEK

Google’da görsel araması yaptığınızda (images.google.com.tr) sonuçların tahmin edilenden çok daha fazla olduğunu fark etmişsinizdir. İstanbul yazıp aradığınızda bu makale yazıldığında 8,860,000 adet arama sonucuyla karşılaşılıyor. Ancak bu sonuçları azaltmanın bir yolu var. İlgili Aramalar özelliği, size otomatik olarak daha anlamlı, spesifik anahtar kelimelerle (Kız Kulesi, İstanbul harita, eski İstanbul vb.) getirilmiş sonuçları önerecektir. Bununla birlikte, aramalarınızın sonuçlarını dosyanın büyüklüğüne, yukarıdan seçmeli menüden erişebileceğiniz Haber İçeriği, Yüzler, Küçük resim gibi seçeneklerle portre fotoğrafları, haber sitelerinde yer alan fotoğraflar, çizimler vb. farklı özellikli resimleri getirecek şekilde daraltabilirsiniz.

YEREL BİLGİ ARAYIN

Eğer yaşadığınız veya seyahat etmeyi düşündüğünüz yerde bulunan mağazalar, restoranlar ve diğer iş yerlerini arıyorsanız, Google bu konuda da size yardımcı olacaktır. Bunun için arama sorgunuz içine aramayı gerçekleştirmek istediğiniz şehri yerleştirmeniz yeterli, ancak aradığınız sorguyu Google’ın anlayacağı dilde vermeniz gerekiyor. Örnek olarak “Turkish Food Berlin” (tırnak işareti olmadan) aramasını yaptığınızda, Berlin’de yer alan Türk lokantalarının adreslerine ve haritadaki konumlarına ulaşabilirsiniz. Bu servisin henüz Türkiye’nin illeri için işe yaramadığını hatırlatalım.

BOŞLUKLARI DOLDURUN

Eğer bilinen bir cümle, şarkı sözü veya ünlü bir söz arıyorsanız, ancak cümlenin tamamını hatırlamıyorsanız bir yıldız hayatınızı oldukça değiştirebilir. Cümlenin hatırlamadığınız kısımları için koyacağınız bir yıldız (*) Google’ın aradaki boşluğu doldurmasına olanak tanıyacaktır. Mesela “uzun ince bir * gündüz gece” (tırnak işareti olmadan) sorgusu sizi Aşık Veysel’e götürecektir.

BİR SİTE ÜZERİNDE ARAMA YAPMA

Belki de Google’ın en yararlı özelliği bu. DijitalTeknoloji üzerinde yer alan bir makalede, belki de forumlarda bulunan bir soruya cevap için, arama sorgunuza site:tkbilgin.com yazdığınızda, sadece Tek Bilgin’in internet sitesi üzerinde bulunan cevaplara ulaşacaksınız.

YABANCI DİLDE ARAMA

Google Çeviri (translate.google. com.tr) sorgunuzu bir dilden başkasına çevirmek için sizi bekliyor. Yapmanız gereken, Google Çeviri ana sayfasında “Çevir ve ara” linkine tıklamak ve aradığınız sorguya denk gelecek cevapları farklı dillerde de aramak. Farklı dosya biçimlerini bulma Google aramalarının birçoğu HTML biçimli dosyalara yönlenir; ancak ayarı PDF, Word, Excel, Flash gibi farklı dosya biçimlerine de yönlendirebilirsiniz.

HESAPLAMALAR VE ÇEVİRMELER

Google’ın gelişmiş hesap makinesi, İnternet üzerindeki en büyük yardımcılarınızdan biri; 7×9’un kaç olduğunu merak ediyorsanız sadece yazın ve arayın. Şüphesiz ki Google size 49 yanıtını verecektir, tabi isterseniz hesap makinesini zorlamak için (7×9) + (sqrt(10)^3) gibi daha zor bir soru sorabilirsiniz. Hesap makinesine ek olarak uzunluk, hacim, para birimi gibi aklınıza gelebilecek birçok dönüştürmeyi de yapabilirsiniz. Bunun için İngilizce kullanmanız yeterli. Mesela “21 inches in cm” size 53.34 cevabını verecek. Bu cevabın altında bulunan “hesap makinesi hakkında” bağlantısını incelemenizde büyük fayda var.

HAVA DURUMUNA GÖZ ATIN

Hava durumuna bakmadan dışarı çıkmayanlardansanız, herhalde sizi en çok ilgilendirecek özelliklerden birisi bu. Arama kutusuna “weather” (tırnak işareti olmadan) günlük hava durumuna ulaşabilirseniz. Örnek olarak “weather İstanbul” yazdığınızda kentimizin dört günlük hava durumu özetine ulaşabilirsiniz.

KİTAP VE DERGİ OKUYUN

Google’ın Kitap Arama servisi, (books.google.com.tr) kitapların tam metinlerine ulaşmak veya yeni kitap keşfetmeniz için biçilmiş kaftan. Bazı kitaplar özet olarak bulunuyor olsa da, birçok kaynağın tamamına ulaşmak mümkün. Kitaplarla sınırlı olmayan bu servis, size dergiler ve dönemlik mecmualarda yer alan yazılara ulaşma imkânı da tanıyor. Gelişmiş kitap arama servisi, arama tercihlerini kitap veya dergi olarak rafine etmenize imkân tanıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu