HaberMobil Teknoloji

iOS 12 ile Apple CarPlay’e Google Maps geliyor

iOS 12 ile Apple CarPlay’e Google Maps geliyor

Apple, beklenmeyeni yapıyor ve iOS 12 ile birlikte CarPlay platformuna Google Maps ve yine Google’ın sahibi olduğu Waze desteği getiriyor. Genelde kapalı ekosistemlere sahip olması ile bilinen Apple, yeni bir adım attı ve sonbahar aylarında herkesin kullanıma sunulması beklenen iOS 12 ile beraber CarPlay platformunda Google Maps ve Waze gibi üçüncü parti navigasyon yazılımlarına izin vereceğini açıkladı.

apple-carplay-vvcN_cover

Son yıllarda birçok otomobil multimedya sistemi tarafından desteklenmeye başlanan Apple CarPlay, cep telefonu ekranını otomobildeki sistem üzerinden kullanma imkanı sunuyor. Sürücülerin daha kolay ve güvenli bir iletişim sağlamalarına imkan tanıyan sistem bugüne kadar sadece Apple‘ın kendi navigasyon uygulamasını kullanmaya izin veriyordu.

Apple, yaptığı açıklama ile kullanıcılara Eylül 2018‘de çıkacak iOS 12 sürümü ile Google Maps ve Waze gibi üçüncü parti navigasyon uygulamalarına izin vereceğini duyurdu. Aslında CarPlay platformu üçüncü parti uygulamaları destekliyor. Ancak bugüne kadar navigasyon uygulamaları içinde sadece Apple’ın kendi uygulamasını kullanmaya izin vardı. Atılan adım bu sınırlamayı kaldırıyor. Yapılan düzenlemenin kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılandığını belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu