HaberYazılım

Windows 11, yeni sağ bir tık menüsü alıyor!

Microsoft, yakın zamanda piyasaya sürdüğü yeni işletim sistemi Windows 11 için yeni bir sağ tık menüsü tasarlıyor.

Microsoft, Windows 11‘i piyasaya sürdüğünden beri, yeni işletim sistemi oldukça ilgi gördü. Şirket, kullanıcıların gösterdiği ilginin karşılığını vermek istiyor olacak ki, 2022 için yeni fonksiyon hazırlıklarına başladı. Pantone ile yaptığı işbirliğinde getirdiği Yılın Rengi temalı 4 duvar kağıdı ve temanın ardından Microsoft, yeni özellikler üzerinde çalışıyor.

Bilgisayar faresinde sağ tık yaptığımızda bazı kısayollar çıktığını ve işimizi kolaylaştırdığını hepimiz biliyoruz. Şimdi ise Windows 11, yeni bir sağ tık menüsü alacak. İşte 2022 yılında beklenen ve üzerinde çalışılan yeni sağ tık menüsünün ayrıntıları…

Windows 11’in yeni sağ tık menüsü

Bir ikon üzerine, uygulama içerisinde ya da masaüstünde bir yere sağ tık yaptığınızda çıkan menü, Windows 11 için yeniden tasarlanıyor. Kısayollara ulaşımı kolaylaştıran özellik, daha modern bir görünüm alacak ve daha kullanışlı bir tasarıma sahip olacak.

Modern tasarıma sahip yeni bağlam menüsü, sağ tıkladığınızda daha kullanışlı ve uygulanabilir seçenekler sıralayıp bunları azaltmayı amaçlıyor. Windows 10‘daki uzun ve kötü tasarlanmış içerik menüsü sorunlarını ele almak istediğini söyleyen Microsoft, Windows 11 sürüm 21H2‘de bunun üzerinde çalışacağını söyledi.

Windows bağlam menüsü, kullanıcılara birçok kolaylık ve kısayol sağlasa da, gereksiz ve istenmeyen seçeneklerle doldurulduğu taktirde, performansı etkileyebilir. Şirket, boşa yer kaplayan seçeneklerin performans problemlerine yol açmasını engellemek için yeni bir bağlam menüsü geliştirdi.

Yeni tasarım, benzer işlevleri gören “Aç” ve “Birlikte Aç” seçeneklerini iki satırda ayrı olarak vermek yerine, tek bir seçenekte bir araya getirecek. Seçeneklerin azaltılması, gereksiz olanları ortadan kaldırıp performansı artırmayı amaçlasa da, henüz gecikmeli veya yavaş performansa ve eksik komutlara yol açmasına bir çözüm getirilmedi.

Yeni bağlam menüsünün özellikleri neler?

Performans gecikmelerinin yanında yeni tasarımın bir diğer sorunu, gelişmiş komutlara ulaşmak için “Daha fazla seçenek göster” seçeneğini kullanmanız gerekiyor. Bunun yerine klasik menüyü de tercih edebilirsiniz. Bu eksik komutlardan biri de “Yenile” düğmesidir.

Yeni tasarıma sahip bağlam menüsüyle, .inf ve kaynak dosyalarında da sağ tık kullanabilirsiniz. Ayrıca .cer dosyalarında kullanacağınız sağ tık ile sertifikaları da indirebilirsiniz. Artık Explorer’da sağ tıklayarak “Ağ sürücüsünü eşleştir” ve “Ağ sürücüsünün bağlantısını kes” seçeneklerine erişebilirsiniz. Şu anda Dev Channel‘daki test kullanıcıları tarafından kullanılan tasarımın ve 2022‘de diğer kullanıcıların da ulaşabileceği bir güncelleme ile birlikte gelmesi bekleniyor.

Siz Microsoft’un Windows 11 için tasarladığı yeni bağlam menüsü hakkında neler düşünüyorsunuz? Güncel menü mü daha iyi, yoksa gelecek versiyon daha mı kullanışlı olacak? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu