Webmaster

WordPress Site Kurulum

Wordpress

WordPress site kurulum herkes için zorlu bir süreçtir. Düzgün domain, hosting ve temayı bulabilmek çok zaman alınacak bir olaydır. Sizler için en hızlı bir şekilde wordpress site kurulum unu anlatmak istiyorum.

Öncelikle ne konuda bir wordpress site kuracağımızı bir kenara yazalım ve bu konu üzerine olan anahtar kelimemize uygun en iyi domaini satın alalım. Daha sonrasında kaliteli ve güvenilir bir hosting firmasıyla anlaşalım.

WordPress Site Kurulum
Şimdi geldi sıra tema seçimine, tema seçimi için tasarımın şıklığı bir kenara temamızın hızlı ve seo açısından profesyonel bir tema olması gerek. Tema seçerken dikkat etmeniz gerekenler ise gereksiz kodlardan ve kodlamada zararlı bir yazılım bulunmaması gerektir. Yoksa en baştan kendimizi batırmış oluyoruz. Tema seçimizi tamamladığımızı göre kuruluma başlayalım o zaman.

Wordpress

Öncelikle wordpress dosyalarını en güncel olarak buradan indirelim. Daha sonra Filezillamız ile web sitemize bağlanalım. Public_Html dizinine giriş yapıyoruz. Tüm wordpress dosyalarını oraya kurulumunu yapıyoruz. Gerekli bilgileri kendinize göre ve güvenilir bir şekilde yapınız çünkü, Sitemizin anahtarı bu bilgiler olucaktır.

Wp-content > Themes klasörüne giriş yapıyoruz ve tüm dizinleri siliyoruz sadece index.php kalsın. Daha sonrasında indirmiş olduğumuz temayı Themes dizinine yüklüyoruz. Yüklememiz internet hızımıza ve temamızın boyutuna göre değişmektedir. Temamız aktif olduktan sonra siteadi.com/wp-admin den giriş bilgilerimizle sistemimize giriş işlemini yapıyoruz. Görünüm>Temalar kısmından yüklemiş olduğumuz temamızı aktif ediyoruz. Her temanın kendine göre tasarım ayarlamaları vardır, bunları kendinize göre düzenlemeniz gerekmektedir.Tema ayarımız bitmiş bulunmakta.

Öncelikle Yazılar>Kategoriler kısmından kategorilerimizi oluşturuyoruz. Kategorileri sade bir şekilde kullanıcılarımız anlayacağı en basit şekilde oluşturuyoruz. Daha sonrasında sayfalar kısmına girerek her sitede olması gereken iletişim, gizlilik politikası, kullanım şartları sayfalarını oluşturuyoruz.

Şimdi geldi sıra menümüzü oluşturmayı. Görünüm>Menüler kısmından menümüzü oluşturuyor ve sayfamızın bir haritasını çıkartıyoruz her zaman sadeliğe önem vermeniz gerekmektedir. Kullanıcılarınız bilgiye en kısa yolla erişmek ister her zaman. Menülerimizi ayarladıktan sonra Eklentiler kısmına giriş yapıyoruz.

WordPress sitemizin sadece gerek duyacağı eklentileri kurmamız gerekir. Ne kadar fazla eklenti web sitemizin performansını negatif bir değer katacaktır, bu da kullanıcı kaybımız olucağını anlatmaktadır. Daha sonrasın wordpress sitemizin Seo ayarlarını yapıyoruz ve site haritamızı oluşturuyoruz.

Google gibi arama motorlarına wordpress sitemizi kayıt ettiriyoruz. Kayıt ettirdiğimiz yerlere site haritamızı ekliyoruz site haritanızı siteadi.com/sitemap.xml adresinden bulabilirsiniz bu adresi arama motorlarına kayıt ettiriyoruz ki, arama motorları sitemizin her tarafını en iyi şekilde kendi arama motoruna aktarabilsin. Gerekli ayarlamaları yaptıktan sonra düzenli bir biçimde yazılarımızı eklemeye başlıyoruz. WordPress sitenizin kurulumunu bitirmiş bulunmaktasınız. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, gerekli sorularınızı yorum olarak veya iletişim kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Kaynak : wordpressbilgi.com

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu